Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na niskie konto? Tak, natomiast to nie jedyny środek jak odzyskać własne pieniądze. Przelew możemy zrezygnować z okresu bankowości online bądź w fabryce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawy obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w momencie 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na niskie konto – co możesz stworzyć ty, a co bank?
Nawet jeżeli dokładnie znamy jak zrobić przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na zbyt wielką kwotę lub przelew na niski numer konta. Nazwa klienta w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najistotniejszy jest jednak numer konta, a każda kobieta będąca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku wiąże się z aż 26 cyfr.

Środek na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu chce od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieżyjące lub nieaktywne konto – w współczesnym wypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie konieczny. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i jest automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na bliskie konto przy następnej sesji ELIXIR, czy w porządku od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest niezbędna bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby będące dobrze niż samo konto bankowe w konkretnym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak łatwo przypuszczać pomyłki się zdarzają i przynosi się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast więc nie można ich rozwiązać. W współczesnym wypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na niski numer konta musimy zgłosić więc do banku, jaki w układzie 3 dni zetknie się z bankiem odbiorcy przelewu, i ten obecnie z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze od klientowi?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest względne i niezbędna będzie reklamacja do banku. Oznacza ją właściciel rachunku, natomiast w przypadku konta wspólnego jeden z właścicieli. Co ważne – bank może, ale nic nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może dać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do ceny, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z punktem rachunku na jaki musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim przyczyna banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną przesłane na bliskie konto w układzie 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy natomiast nie poniesie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w krwi, a gdyby to nie było dodatkowe, do obrotu jej cenie”. Po przesłaniu przez polski bank zaproszenia do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w układzie 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, będziemy musieli zgłosić sprawę do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W pozycji kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na ulicę sądową, bank posiada moc ujawnić dane personalne odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew a jaki bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na niskie konto, ale szybko zauważyłeś błąd? Jesteś ponad okazję na rozwiązanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w rodzimej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR realizowany przez Polską Izbę Rozliczeniową. ELIXIR uczestniczy w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w czasie dnia. Przejście do systemu jest kierowane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tu także godziny sesji wychodzących i docierających w jednych bankach. O ile przelew nie został również wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zakończeniu systemu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy rodzaje jak anulować przelew. Możemy toż sprawić:

bezpośrednio z okresu bankowości online – często opcja dostępna tylko dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu pewno się kojarzyć z następującymi kosztami rzędu 20-120 zł. Możliwość na rozwiązanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy jedynie w poszczególnych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu szybko zupełnie nie zrobisz przelewu na niskie konto
Znasz już co sprawić gdy przelew pojechał na niskie konto, ale jednak lepiej zapobiegać takim rzeczom. Trudniej o błędny przelew bankowy, gdy informacje do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co dalej możemy zrobić? Przede wszystkim:

z przyczyną wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy określonego,
w przypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na niskie konto nie wydamy pieniędzy, tylko możemy przyczynić sobie problemów. Przykład? Jeśli mamy otwarte kredyty lub pożyczki pozabankowe toż ich koszt całkowity zależny istnieje od terminowej spłaty. W przypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia zobowiązuje się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na zwrot błędnego przelewu może przydać się do opóźnień w regulowaniu rat słowa i powodować negatywną wiedzą w BIK.

Jak wiemy, informacje z raportu BIK są niezwykle ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą i mówić o niesolidności przedsiębiorcy. Nie myślimy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki może prowadzić rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto prowadzić ze określoną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

5 4 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Miller
Marcin Miller
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Ja zrobiłem przelew do mojego kolegi ale on konto wcześniej zamknął.Dla tego też jego bank zwrócił mi przelew po 4 dniach.Zawsze jak się przelewa na rachunek konta które jest zamknięte w tedy bank zamkniętego konta zwraca przelew na nasze konto.Banki w których użytkownicy mają zamknięte konta nie chcą wogóle księgować przelewów i zwracają kasę osobie która taki przelew zrobiła.

Damian Królikowski
Damian Królikowski
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Ja sam kilka razy zrobiłem błędny przelew.Potem bank mi zwracał pieniądze po 4 dniach czasem się zdarza że można pomylić się w numerze rachunku bankowego fajne jest to że bank zwraca a nie bierze tego dla siebie.

Mateusz z Koszalina.
Mateusz z Koszalina.
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Ja zrobiłem błędny przelew na konto kolegi. Niespodziewanie bank mi zwrócił, ponieważ okazało się, że kolega ma zamknięty rachunek i bank mój mi zwrócił po 4 dniach przelew. W szoku byłem.

Tomasz Adamek
Tomasz Adamek
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Jeśli się zrobi błędny przelew, To wystarczy poczekać, ponieważ bank nadawcy zwróci taki przelew, gdy konto jest zamknięte. Ja wysłałem znajomemu, a on zamknął konto wtedy jego bank mi zwrócił i po czterech dniach miałem z powrotem.

Enable registration in settings - general