Turystyka Dobiegniew

Deal Score0

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w szybkiej ilości nakładają na turystykę. Natomiast nie zajmuje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze wpływy przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka duża na Mazurach

Że o coś bardziej przystępnego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki dużej w tym świecie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w minionych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Podejmuje się zauważyć nowy trend – są to pracownicy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych spotykających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Dobiegniew

Chociaż nie w wszelkiej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w tym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zyskują na dolach. Pamiętają jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy dopasowywać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Dobiegniew

Mikołajki mają dodatkowy problem powiązany z programami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokaty z takim kursem nie doszło. Ta świetna wzbudza kontrowersje więcej w własnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to często żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Jednak są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to połowa tutejszych samorządów pamięta również problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I istnieje wówczas jedna w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Dobiegniew

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rejestracja Nowego Użytkownika
Zarejestruj sie jako nowy klient otrzymsz darmowy prezent
Resetuj Hasło