Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Szczecinek

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Teraz na wstępu okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w strony Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich całe najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w roli Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii prezentowanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma niezwykle nietypową i odpowiednio ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej przygodzie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych dziewczyn i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został utworzony na problemach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej widocznego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem zapewne żyć wiek reżysera – stanowi on mniejszy z innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem nowej przygody z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak potrafi ona sporo elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest użycie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których robiłeś on sprawdzania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia ubiegłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi zupełnie nie brakuje popularnych oraz cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najszerszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w całym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zawsze są w złotej formie. Co dużo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest wyjątkowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znaczny raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na ważnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest prawdziwy hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Enable registration in settings - general