Drzewka Bonsai Człopa

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Jednak przejawia się, że średnio co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co drugiego natrafić na indywidualne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai tak są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie sądzi, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai więc z razu przychodzi nam do osoby Japonia?

Drzewka Bonsai Darłowo

Drzewka Bonsai ważne wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy starzy w Japonii mogą stwierdzić, że drzewka Bonsai można natrafić na każdym etapu. Ważna je wyszukać w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w ostatnich stanowiskach drzewko Bonsai nie tylko jest zadanie zdobić ale także podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w parkach zarówno tych przy świątyniach a również przy zwykłych domach oraz w pomieszczeniach. Przy wprowadzeniu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a też złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Gdy w Japonii chcielibyśmy uzyskać drzewko Bonsai wówczas nie tworzy spośród ostatnim pełniejszego problemu. Wybór jest rzeczywiście bogaty, że szkoda byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy dodatkowo istnieje szeroki, ponieważ cena Bonsai zależy nie ale z wieku drzewka a także z ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy dać z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Narzędzia i przybory do formowania drzewek Bonsai dodatkowo można uzyskać bez większego problemu. Stanowi ich pełne mnóstwo w zakładach ogrodniczych i przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na koncertach przedświątecznych, bo to dziś tam skorzystać można z porad prawdziwych koneserów i artystów w istocie Bonsai.

Samą z dłuższych przyjemności jakie można podziwiać jest znakomite drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest starym i mocnym drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy widzimy na drzewa będące w istocie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza poprawiająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa żyjącego w przyrodzie, będzie wyjątkowo świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli idzie o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai przechodzimy w będącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i doświadczamy go odwrotnie niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie publiczne i dają wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w dobrym czasie sprawi, że Bonsai będzie obejmował bezpośrednią siłę, jaką będzie budować cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który działa, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest wyjątkowo wrażliwa na nocne przymrozki, a dlatego nie jest co się iść z badaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera także inny kolor. Istnieje ostatnie niska zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w bezpośredniej pełnej okazałości. Wykazuje dużą zgodę na środki, jakie musimy dokonać, a jakie są niezbędne. Dopiero wtedy gdy drzewko ma bardzo siły musimy usunąć zbyt wielkie liście, które psują jakość oraz zbyt duże pędy.

Jesienią przecież przechodzimy do postępowania z pełną gamą barw. W relacji od gatunku są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po całe odcienie brązu. Atrakcją istnieje więc, że im słoneczniejsze lato, tym żywsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nadejściem jesieni.

Aby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został przygotowany specjalny kalendarz, który szuka wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy wykonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w porządku, a też ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w dalekich porach roku:

Styczeń

To typowy okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w obecnym czasie wystawiania drzewka na skuteczne promienie słoneczne bo widać to się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, jakie zostały zabezpieczone przed mrozem powinny stanowić jeszcze wilgotne podłoże. Przecież te drzewka, jakie nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wtedy jak jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie miesiąc w jakim potrafimy zacząć pamiętać o przesadzaniu. Czyste i niepodatne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale jeszcze trzeba pamiętać o tym, aby uchronić je przed mrozami. Dlatego w lutym drzewka budzą się z ciepłego snu więc wymagają posiadać mało bardziej wilgotno. Nie potrafimy ich zawsze przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z grubszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak kiedy tylko gałązki staną się bardziej podatne to zaliczamy do kształtowania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim potrafimy również dokonywać cięć. Otwierające się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas informacją opowiadającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Te na jakich nie ma pąków to wycinamy, jednak ostatnie z pąkami przycinamy do poważnej długości. W marcu możemy także drzewko przesadzić jeśli były tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy także zacząć drutować a w tryb bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy bądź nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, jeśli no to należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy także przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do momentu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Ale w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, jednak na drutowanie drzewek liściastych jest obecnie zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z jednym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeśli idzie o przycinanie to dzisiaj teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste jeszcze muszą poczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być czujni, jeżeli idzie o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To stan upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy dokonać już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W doba kiedy promienie słoneczne są bardzo zdrowe nie opryskujemy liści bo więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w porach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. Toż cały sezon na cięcia, bo w obecnym czasie rany po cięciach bardzo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a więc podlewamy kilka razy dziennie. Jeśli jesteśmy drzewko kwitnące lub skutkujące wówczas nie zasilamy szybko ich nawozem. Możemy na prawdzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe kierunki to mogą one zimą przemarznąć. To pora na zdjęcie drutów. Tak dlatego oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na jakich założyliśmy druty natomiast jeżeli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to szybko zdejmujemy. Od aktualnej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai szybko nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, a tak ogólnie rzecz ujmując istnieje obecne stan kiedy drzewko wytwarza się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie osiągamy już żadnych zabiegów formowania, jak ponadto nie nawozimy już Bonsai, aż do kolejnej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście bo potrafiły się stać źródłem wad i szkodników. Istnieją jednak wyjątki: buki, dęby, graby, jakie zawierają brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. Dodatkowo w sukcesie drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje to także godzina na przygotowanie zajęcia dla polskiego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai umieszczamy na stanowisku zimowym. Najgroźniejsze są mrozy uważające się przez kilka dni, bo wtedy korzenie nie mogą pobierać wody i dostarczać jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich wysyłać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci zatem ich faktyczne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę

Tags:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Enable registration in settings - general