Telewizja Polsat pomyłkowo uśmierciła mężczyznę

Telewizja Polsat musi zapłacić 40 tys. złotych odszkodowania za omyłkowe uśmiercenie żywego mężczyzny w Interwencji! Jego zdjęcie przez pomyłkę wyemitowano w reportażu, narażając mężczyznę na szereg nieprzyjemności

Telewizja Polsat pomyłkowo uśmierciła mężczyznę w „Interwencji”. Dziś musi za to zapłacić odszkodowanie!

Stacje telewizyjne powinny dokładnie sprawdzać każdy materiał przed jego wyemitowaniem. Na pewno na swoich błędach będzie się uczył Polsat, który musi zapłacić 40 tysięcy złotych odszkodowania mężczyźnie, który został przez stację pomyłkowo uśmiercony. Sąd uznał, że zostały naruszone jego dobra osobiste i postępowanie Polsatu wymaga zastosowania kary finansowej.

Uśmiercili go w ?Interwencji?

Cała sprawa zaczęła się od reportażu wyemitowanego w popularnym programie ?Interwencja? w grudniu 2014 roku. Dotyczył on historii mężczyzny, który zlecił dokonanie własnego zabójstwa ? w reportażu użyto jednak zdjęcia innej osoby, która na swoje nieszczęście nazywała się tak samo jak bohater z jedną różnicą ? pan ze zdjęcia miał się dobrze i wcale nie myślał o zlecaniu swojego zabójstwa. Okazało się, że polsatowski dziennikarz zdjęcie znalazł na Facebooku, myśląc że przedstawia ono wizerunek zmarłego. Najwidoczniej słabo przygotował się do prowadzonego śledztwa dziennikarskiego, co przysporzyło jego stacji sporych kłopotów.

Poszkodowany pozwał stację Polsat

Mężczyzna na pewno był bardzo zdziwiony, kiedy w reportażu o całkiem innej osobie zobaczył nie tylko tożsame ze swoimi dane, ale również własne zdjęcie! Co gorsze, jego zdjęcie z czarnym paskiem na oczach zostało pokazane w głównym wydaniu ?Wydarzeń?. W szoku mężczyzna od razu zadzwonił do telewizji Polsat w sprawie wyjaśnień. Został przeproszony, a reportaż od razu usunięto. Materiał został jednak wyemitowany, a sama informacja poszła w święta, oglądana przez setki tysięcy Polaków. Wśród nich znajdowali się rodzice czy rodzina mężczyzny, którego zdjęcie wykorzystano. Okazało się, że mężczyzna doznał szeregu nieprzyjemności, musząc tłumaczyć że nie zleca swojego zabójstwa w miejscu pracy czy najbliższej rodzinie. Przeprosiny ze strony Polsatu nie wystarczyły, poszkodowany pozwał stację i okazało się, że wygrał całą sprawę. Wyrok w ten sposób skomentował sam sąd – „Zestawienie fotografii powoda z treścią reportaży w oczywisty sposób wywoływało przekonanie, że mężczyzna na zdjęciu to tragicznie zmarły T.K., który zlecił swoje zabójstwo, aby jego córka otrzymała odszkodowanie z polisy na życie, mający problemy psychiczne i postępujący w sposób dwuznaczny moralnie”. Sąd uzasadnił, iż reportaż naruszał dobra osobiste poszkodowanego, przedstawiał go jako osobę niezrównoważoną psychicznie, przez co ten doznał szeregu nieprzyjemności.

Polsat musi zapłacić 40 tysięcy złotych kary

Sąd zarządził, że Polsat musi zapłacić za całe zdarzenie 40 tysięcy zadośćuczynienia ? sam powód początkowo domagał się nawet 250 tysięcy złotych odszkodowania, w międzyczasie zmniejszając swoje roszczenia do 150 tysięcy. Sędziowie nie przychylili się jednak do tego żądania uzasadniając, iż powód doznał krzywdy, jednak miała ona charakter przemijający. Ostatecznie nałożono na telewizję Polsat konieczność zapłaty odszkodowania w wysokości 40 tysięcy złotych ? jeden krótki reportaż i niesprawdzone dane okazały się więc dla stacji bardzo kosztowne.

2 komentarze
  1. Te 150 tys. odszkodowania to lekka przesada. Zgadzam się z tym, że telewizja Polsat powinna wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonemu, tym bardziej nie sprawdzając dokładniej czyje zdjęcie pokazują całej Polsce. Miejmy nadzieję, że taka sytuacja miała charakter jednorazowy, a Pan, który nie zlecił własnego zabójstwa otrzymał już swoje zadość uczynienie od telewizji Polsat.

  2. Mam nadzieję,że ta sutauacja jest jednorazowa oczywiście zgadzam się, że odszkodowanie w wysokości 150 tysięcy jest za duże. Zachęcam do przeczytania artykułu Polsat jest dobra stacja ogólnie.

Dodaj Odpowiedź

Enable registration in settings - general