Czym się kierować wybierając tablet dla siebie?

Tablet – Kupując pralkę czy telewizor zastanawiamy się, który model wybrać. Podobnie jest przy wyborze tabletu. W tym artykule pomożemy Ci wybrać tani i dobry tablet, który sprosta Twoim wymaganiom.

Tablet – Przeczytaj artykuł spróbujemy Ci powiedzieć, który model jest najlepszy.

Wiadomo, że jak wydamy dużo pieniędzy dostaniemy markowy dobry tablet. Ale nie cena świadczy o jakości. Możemy kupić również tanie urządzenie, które jakością wykonania i parametrami dorówna tym najdroższym. Ceny maleją, gdyż popyt na te urządzenia jest mniejszy. Czasy rekordowych sprzedaży tabletów minęły bezpowrotnie, a wręcz obserwujemy jej znaczny spadek.

Spowodowane to może być tym, że wyświetlacze smartfonów są coraz większe. Sprawia to, że tablet jako urządzenie podobne funkcjonalnością do smartfona traci na popularności. Sytuację tą potwierdza, że najchętniej i najczęściej kupowane są duże tablety. Są one łatwe w obsłudze i coraz lżejsze. Swoją funkcjonalnością stają się poważną konkurencja dla notebooków. Przetestowaliśmy siedem tabletów z ekranem 9,6 cala z różnych kategorii cenowych próbując znaleźć najbardziej optymalne urządzenie.

W tej chwili rynek podzielony jest pomiędzy siedmiu producentów tabletów. Najpopularniejszy jest Apple, którego iPady zawojowały ponad ćwierć rynku, a sprzedaż dużych tabletów tej firmy wzrosła o około 15%. Ten wynik jest zasługą wprowadzenia na rynek wielkoekranowego iPada Pro, którego cena jest atrakcyjna. Do liderów na rynku tabletów należą jeszcze Samsung i Amazon. Pozostałe firmy, tj. Huawei, Lenovo, Asus i Microsoft mają po mniej niż 5% rynku.

Wszystkie firmy przeniosły ciężar produkcji na duże tablety. Tylko Amazon zdaje się nie ulegać tej tendencji. Model dziesięciocalowy Fire HD nie był odnawiany od 2015 roku, natomiast mniejsze Fire i Fire HD, czyli odpowiednio 7 i 8 calowe miały lifting w czerwcu 2017 roku.

W urządzeniu typu tablet najważniejsza jest jakość obrazu, czyli jakość i parametry wyświetlacza. Liderem w tej dziedzinie jest iPad Pro. Posiada bardzo wysoką wierność odwzorowania kolorów, tzn. 98% oraz kontrast 1478:1. Dodatkowo wyświetlacz tabletu spod marki Apple posiada jasność 541 kandeli na metr kwadratowy, co pozwala przy intensywnym świetle słonecznym oglądać filmy i czytać teksty.

Ten sam poziom utrzymuje najnowszy model iPada z poprzedniego roku. Na końcu, jeżeli chodzi o cenę jest Media Pad T3 10 produkcji Huawei. Tablet ten wyświetla filmy tylko w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Tak więc szczegóły mogą często ginąć. Dodatkowo wierność kolorów jest tylko 88%.

Tablety marki Apple również najszybciej pracują. Do najszybszych należy iPad Pro 10.5i iPad z 2017 roku. Wszystko to za sprawą procesorów A10 i A9, które posiadają tyle mocy, że do trzeciego w klasyfikacji urządzenia stworzyły wyraźną przewagę. W naszym teście nie mieliśmy żadnego urządzenia, które działałoby naprawdę wolno. Najgorzej wypadły Asus ZenPad 10 i Huawei MediaPad T3 10.

Te dwa urządzenia wyraźnie jednak odstawały od liderów. Problem tych dwóch urządzeń polega na tym, że przy jednoczesnym działaniu na wielu aplikacjach potrzebują one paru sekund.

Czy duże tablety są konkurencją dla laptopów? Wyświetlacze największych tabletów są znacznie mniejsze do ekranów notebooków, ale masa tabletu to wielkość rzędu około 500 gramów. To sprawia, że na tym polu tablet wyraźnie wygrywa. Tablety wyposażone są również w pakiety biurowych programów, takich jak Microsoft Office, a także do edycji plików graficznych, takich jak Photoshop.

Jeżeli dokupimy klawiaturę to nasz tablet przekształci się w notebook. Nowoczesne tablety mają moduły LTE co pozwala użytkownikowi na korzystanie z szybkiego mobilnego internetu.

Tak jak wspomniałem dużo tabletów posiada możliwość korzystania z internetu mobilnego LTE. Wystarczy tylko wykupić abonament i kartę u dowolnego operatora i następnie włożyć ją do gniazda SIM. Tak więc współcześni użytkownicy tabletów nie muszą być przywiązani do hotspotów, by skorzystać z globalnej sieci. Jeżeli tablet nie ma wbudowanego modułu LTE to nic straconego – możemy korzystać z internetu łącząc się z naszym telefonem, który ma taką możliwość lub skorzystać z przenośnego modemu LTE. Pierwsze rozwiązanie obciąża akumulatory obu urządzeń.

Programy z Pakietu Office oraz niemal wszystkie najczęściej wykorzystywane aplikacje do pracy biurowej oraz graficznej są na wyposażeniu iPadów oraz tabletów z systemem android. Gdy do tabletu dołożymy klawiaturę to dostajemy mały notebook w niższej cenie. Zdarza się, że dodatkowe urządzenia dostaniemy z tabletem lub będą nawet wbudowane w etui urządzenia.

Asus sprzedaje swojego ZenPada 10 wraz z klawiaturą, która posiada w górnej części uchwyt na tablet. Całe urządzenie można zamknąć wraz z klawiaturą jak standardowy laptop, a klawiatura chroni wyświetlacz. Z klawiaturą łączymy się przez bluetooth. Ważną informacją jest to, że klawiatura posiada własny akumulator.

Nie we wszystkich tabletach software i hardware współpracuje ze sobą płynnie. W takim przypadku może dojść do szybszego zużycia procesora, gdyż pracuje on na wysokim poziomie taktowania, jednocześnie nie wykonując żadnych operacji. Wyświetlacze typu AMOLED stosowane w Samsungach Galaxy Tab S3 zapewniają co prawda jasny obraz z dobrym kontrastem, ale bardzo szybko opróżniają z energii akumulator. W naszym teście omawiany tablet rozładował się po 7 godzinach, gdy w Samsungu Tab A bateria wytrzymała aż osiemnaście godzin.

Oprócz jakości ekranu oraz obrazu wyświetlanego na nim, a także długości pracy bez zasilania powinniśmy wziąć pod uwagę również pozostałe wyposażenie. Ważna jest duża pamięć na nasze dane i pliki. W tabletach opartych na systemie Android można rozszerzyć pamięć o kartę micro SD. Takiej możliwości nie posiadają właściciele iPadów.

IPad Pro, iPad (2017) oraz Samsung Galaxy Tab S3 są wyposażone w czytnik linii papilarnych, który jest wygodną alternatywą dla standardowego kodu PIN do odblokowywania urządzenia. Ci, którzy chcą robić przy pomocy tabletu zdjęcia powinni zakupić Apple iPad Pro 10.5 lub Samsunga Galaxy Tab S3.

Na pierwszym miejscu naszego testu plasuje się iPad Pro. Jest on wyposażony w super ostry wyświetlacz, dobry procesor zapewniający szybką pracę oraz bogate wyposażenie. Niestety kosztuje on około 5400 złotych. Jeżeli nie mamy takiego budżetu, a chcielibyśmy mieć dobre urządzenie to powinniśmy wybrać Huawei MediaPad M3 Lite. Jego cena rynkowa waha się w granicach 1100 złotych.

Ten tablet nie zaliczył w teście poważniejszych wpadek. Również zapewnia on dobrą jakość wyświetlania oraz tempo pracy. Dodatkowym atutem jest to, że jego akumulator wytrzymuje 16 godzin.

1 Komentarz
  1. Dlaczego pod uwagę brane są tylko i wyłącznie najnowsze tablety i tylko niektórych marek? Dlaczego w tym artykule nie wymienia się mniej znanych marek? Zastanawiam się po co płacimy za markę czy znak „jabłka” na tablecie, gdy inny i znacznie tańszy tablet posiada takie same lub bardzo zbliżone parametry?

Dodaj Odpowiedź

Enable registration in settings - general