Co kupić dziecku pod choinkę?

Co kupić dziecku pod choinkę – Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas spędzony z rodziną. Dla dzieci to przede wszystkim prezenty. A jak zadbać o to, aby prezent był trafiony, ale nie przesadzony? No i czy warto dziecko uczyć, że zawsze dostanie to na co ma ochotę?

Co kupić dziecku pod choinkę

W zależności od wieku naszej pociechy, prezent będzie inny. Dla noworodka, czy kilku miesięcznego dzieciątka wystarczy nowa zabawka, pozytywka czy śmieszny strój mikołaja. Upamiętnić można to zdjęciem, aby nasza pociecha miała pamiątkę ze swoich pierwszych Świąt.

Co kupić dziecku pod choinkę

W przypadku kilkulatków zabawka już nie może być przypadkowa. To właśnie najmłodsze dzieci najbardziej czekają na Mikołaja i jego worek z prezentami. W końcu wcześniej pisały do Niego list, w którym jasno określiły czego pragną. Zatem wybierać musimy starannie. Nasza córa zapragnęła nowy domek dla swoich lalek ? kupimy najlepszy. Syn woli dostać zestaw Lego ? jedziemy do sklepu i wybieramy największy, bez względu na cenę.

Co z nastolatkami? Zwykle nie wierzą one w Mikołaja, a prezenty traktują symbolicznie, bez zachowania pozorów, czasem wyśmiewając wybór rodziców. Może lepiej w przypadków starszych dzieci, zapytać co dokładnie chcą. Unikniemy niepotrzebnej bieganiny po sklepach, ale też wpadki prezentowej.

Jak kupić odpowiedni prezent?

Niezależnie od wieku, dzieci mają swoje zachcianki. Ale też niepotrzebne frustracje, które fundują im ich rodzice. Dlaczego? Ponieważ już od najmłodszych lat nasze dziecko jest dla nas ? naj?. Nie ma miejsca na słabości. A czasami nieświadomie wprawiamy nasze dzieci w taki stan. Przykładem może być właśnie prezent bożonarodzeniowy. Czy aby na pewno nasza trzy letnia córka poradzi sobie z tą grą logiczną, którą dla niej wybraliśmy? A pięciolatek z ogromną kolekcją klocków Lego?

Kupując prezent wybierać należy mądrze. Aby prezent był prezentem. Ma on cieszyć, ale i uczyć. Nie może wywoływać negatywnych emocji.

Co wybrać w zależności od wieku?

Dla niemowlaka:

– grzechotka,
– miś,
– zabawki do kąpieli,
– ubranka.

Dla maluchów 2-4 lata:

– tablice z zestawem kolorowych kred,
– książeczki,
– puzzle,
– drewniane układanki.

Dla starszaków 5-8 lat:

– lalki przytulanki,
– misie lub lalki mówiące,
– zestawy klocków lub lalek,
– kolejki.

Dla większych dzieciaków:

– ubrania,
– trampolina,
– gry planszowe,
– zestawy do malowania.

Dla nastolatków:

– bilety na koncert,
– perfumy,
– zestawy do makijażu,
– gadżety elektroniczne.

A ile wydajemy na prezenty?

Nadal żywa jest zasada ?postaw się, a zastaw się?. Choć czasami wręcz zaciągamy pożyczki na zakup prezentów bożonarodzeniowych, nadal nie widzimy w tym nic złego. W końcu to święta i są raz w roku. Ale czy nie warto odkładać po trochu kilka miesięcy wcześniej niż się zapożyczać? 82% Polaków uważa, że nie. Boże Narodzenie ma być wystawne, nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na wielki wydatek. Zaciągamy pożyczki w bankach, karty kredytowe spłacamy w długi czas po Świętach ? bo najważniejsze, żeby wszystkiego było dużo.

Co kupić dziecku pod choinkę ?

Warto w tym całym zakupowym szaleństwie pamiętać, że najważniejszy jest drugi człowiek. A przede wszystkim jego szczęście. Czasami wspaniały prezent możemy kupić okazjonalnie po niższej cenie i będzie cieszyć równie mocno, co zakupione na kredyt upragnione gadżety.
Istotnym jest też, że wystarczy dziecku wytłumaczyć skąd taki prezent, a nie upragniony i wyczekany. Podejście do dzieci mamy indywidualne, ale w okresie Świąt nie chodzi o to, aby zasypać naszą pociechę górą rzeczy, które i tak skończą porzucone w kącie pokoju, ale by dać mu prezent z głębi serca. W końcu Boże Narodzenie to magiczny i rodzinny czas.

Napisz swóją opinię

Dodaj Odpowiedź

Enable registration in settings - general