Białogard i jego atrakcje – Już w okresie średniowiecza to miasto odgrywało bardzo ważną rolę. Należało do grona najważniejszych pod względem strategicznym grodów leżących na terenie Pomorza Zachodniego.
Białogard i jego atrakcje
Tak było nie tylko w średniowieczu, ale i w nowszych czasach – wystarczy tylko wspomnieć o radzieckich jednostkach, które w jego okolicy stacjonowały jeszcze po II wojnie światowej. Dziś w Białogardzie dość dobrze rozwija się turystyka, a na gości czekają tu i wiekowe mury obronne, i przedwojenne wille. Co każdy powinien wiedzieć na temat tak ciekawego miasta, jakim jest Białogard?
Z dziejów miasta
Białogard, podobnie jak inne miasta Pomorza Zachodniego, może pochwalić się długą historią. Wiadomo, że już w VIII wieku na terenie dzisiejszego miasta istniała warownia, a od X wieku prężnie rozwijał się tutejszy gród. Pomyślnemu rozwojowi miasta sprzyjała bliskość szlaków handlowych, dzięki czemu już wkrótce mógł się Białogard pochwalić i zamkiem, i komorą celną. Pod koniec XIII wieku Białogard otrzymał też prawa miejskie, co podkreśliło jego rolę i zapewniło dodatkowe przywileje mieszkańcom miasta. Spore ożywienie w lokalnym przemyśle nastąpiło również w XIX wieku, kiedy to połączenia kolejowe umożliwiły rozwój działających na terenie miasta zakładów pracy. Dziś ważną rolę w lokalnej gospodarce zajmuje m. in. turystyka, a chętnych na zapoznanie się z zabytkami miasta nie brakuje. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?
Białogard i jego atrakcje
Najważniejsze atrakcje miasta znajdują się na starówce, której największą ozdobą jest rynek otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku. Na rynku można również zobaczyć ratusz, zbudowany dla władz miejskich w XIX wieku. Posiada on ciekawy portal, wzorowany na portalach barokowych oraz ciekawą, drewnianą wieżyczkę z ozdobną balustradą. Dziś służy on jako placówka muzealna, w której eksponowane są zabytki związane z historią i kulturą regionu. O kulturze i dziejach miasta można również dowiedzieć się wiele podczas spaceru po mieście, a zwłaszcza po tych jego obszarach, na których zachowały się XIX – wieczne spichlerze.
Ważnym zabytkiem miasta jest też gotycki kościół, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku. W jego wnętrzu nie brak ciekawych przykładów sztuki sakralnej, przy czym na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny oraz organy z XVIII wieku. Innym zabytkiem pochodzącym z okresu średniowiecza są zachowane w tym mieście mury miejskie. Budowano je w XIV i XV wieku w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Dziś przyciągają one turystów i są jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Pomorza Zachodniego. Z pewnością warto poświęcić im trochę uwagi podczas spacerów po mieście.
Tu na uwagę zasługuje zamek z XIX wieku oraz zabytkowy młyn wodny. Ciekawie prezentuje się również gmach miejscowej poczty, będący ciekawym przykładem architektury neogotyckiej. Warto też pospacerować w rejonie dworca kolejowego. Tu wzrok przyciągają zabytkowe wille, budowane jeszcze przed II wojną światową. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter i stanowi ciekawą ozdobę tego miasta.